Cocktail – nytårsfortsæt 2021

Jeg er ikke den store tilhænger af nytårsfortsæt. Men jeg har i år lavet et par stykker.
Cocktails – drinks
Et af mine nytårsfortsæt i 2021 er at jeg hver fredag/lørdag vil lave en cocktail eller drinks til manden og jeg, tænk alle de skønne cocktail/drinks der findes og man vælger tit de sikre dem man kender, så jeg vil prøve at lave, en nye cocktail til os hver uge
Uge 1 fredag den 8 og lørdag den 9 fik vi Strawberry Daiquiri og Magarita

Sådan laver du glimmersukker, bland lidt sukker med spiseligt glimmer
Start med at komme glimmersukker på kanten af glasset.
Kom æggehvide på kanten af glassene og dyb dem i det glimmersukker og stil dem til side.
Del et jordbær og sæt det på kanten.
Ingredienser til Strawberry Daiquiri 2 personer
- Knust is
- 8 friske jordbær – de 2 er til kanten
- 90 ml hvid rom
- 45 ml frisk presset limesaft
- 45 ml jordbærsirup
Fremgangsmåde
Kom knuste i en cocktailshaker, del de 6 jordbær i ½ jordbær og kom dem i shakeren sammen med hvid rom, limesaft og jordbærsirup og ryst grundigt
Hæld blandingen op i dine glas
Strawberry Daiquiri info – Cocktailen er opkaldt efter en Cubansk mineby, hvor den i 1896 blev opfundet som nødløsning af en Amerikansk ingeniør, da selskabet løb tør for gin,

Ingredienser til Magarita 2 personer
- 90 ml tequilla
- 50 ml Cointreau
- 40 ml frisk presset limesaft
- isterninger
- 3 lime skiver
- salt til kanten af glassene
Sådan laver du cocktailen Magarita – start med at gnide glassets kant med 1 lime skive og dyp kanten af glasset i fint salt.
Hæld derefter tequilla, cointreau og limesaften op i en shaker, sammen med en masse is og ryst drinken kraftigt i et par sekunder. hæld derefter drinken op i de 2 glas.
Pynt tilsidst med skiver lime
Margarita info – i 1930érne lavede en mand Danny Tergete denne drink. til sin brors bryllup og opkaldte den efter bruden som hed Margarita.